<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=295310551269693&ev=PageView&noscript=1" />
13 Gru

Rozgrzewające przyprawy

Trwająca dalej niesprzyjająca aura skłoniła mnie do przedstawienia Wam kilku pomocnych "produktów". Rozgrzewające przyprawy będą wsparciem w walce z przeziębieniem, bo znane są z właściwości podnoszących temperaturę naszego ciała. A to w trakcie obniżenia odporności jest ważne, bo nasz system immunologiczny staje się wtedy bardziej aktywny. Niektóre z nich można dodać do gorącej herbaty, co spotęguje rozgrzewające działanie. Poniżej znajdziecie też przepis na domowy syrop, specjalnie do walki z przeziębieniem.

Cynamon

Cynamon ma bardzo charakterystyczny słodko-korzenny i lekko piekący smak. Cynamon zawiera ściągające garbniki, które wysuszają i tonizują błony śluzowe w naszym organizmie, tym samym podnosząc jego temperaturę. Warto zaznaczyć, że cynamon ma silne działanie przeciwzapalne. Oprócz tego ma on działanie antyseptyczne, grzybobójczeprzeciwwirusowe, co dodatkowo wzmacnia jego skuteczność w trakcie pierwszych objawów przeziębienia. Wspomaga też drogi oddechowe:usuwa zalegającą wydzielinę i poprawia cyrkulacje powietrza.

Kardamon

Owoce kardamonu świetnie sprawdzają się w infekcjach. Są również dobrym środkiem wykrztuśnym - poprawiają krążenie krwi w naczyniach zaopatrujących płuca (polecane są przy uciążliwym kaszlu i w zapaleniu oskrzeli). Warto przyrządzić syrop z kardamonem na bazie miodu, do którego można dodać cytrynę czy świeży tymianek. Inne użycie kardamonu to ugotowanie go w wodzie i stosowanie jako płukanka do gardła. Więcej informacji o kardamonie w moim artykule: https://wylecz.to/ziola/kardamon-wlasciwosci-zastosowanie-i-przeciwwskazania/

Imbir

Choć jest bardziej znany z leczenia dolegliwości żołądkowych, kłącze imbiru ze względu na wysoką koncentracje olejów podnosi temperaturę naszego ciała. Dodatkowo wyróżnia go silne działanie antyseptyczne i przeciwbólowe. Posiada też właściwości wykrztuśne, które poprawiają pracę układu oddechowego.

Kurkuma

Kurkuma jest znana jako bardzo silny przeciwutleniacz. Podobnie jak imbir, ma działanie antybakteryjneprzeciwwirusowe. Ze względu na zawartość ściągających tanin, które powodują skurczanie się tkanek i pochłaniają nadmiar wody z organizmu, kurkuma podkręca naszą temperaturę ciała. Dodatkowo można używać jej do płukania gardła.

Goździki

Z uwagi na wysoką zawartość wielu flawonoidów, goździki również mogą pomóc w trakcie przeziębienia. Wykazują równieżdziałanie przeciwbólowe. Mają działanie antyseptyczne, a olejek goździkowy może być używany do inhalacji w przypadku kataru czy kaszlu.

Domowy syrop

Każdą z tych przypraw możemy użyć do zrobienia domowego syropu. Miód również ma działanie antyseptyczne i przeciwwirusowe, przez co doskonale sprawdzi się jako baza do takiego syropu. Dodatkowo możemy dołączyć do takiej mikstury kawałki wcześniej sparzonej cytryny czy zioła: tymianek, rozmaryn, mięta, szałwia (również o działaniu przeciwbakteryjnym). Każda warstwa z przypraw i cytryn powinna zostać zalana dosyć rzadkim miodem i odstawiona na kilka godzin, by soki się przejadły. Po tym czasie syrop powinien być przechowywany w lodówce.

Twój komentarz
POKAŻ