<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=295310551269693&ev=PageView&noscript=1" />
17 Lip

Sposoby na resztki

Pewnie przez większość swojego życia nie zastanawiasz się, ile żywności w ciągu dnia wyrzucasz – zarówno tego niezjedzonego jak i tego zepsutego. Dane są szokujące!! W Polsce w przeciągu roku potrafimy „wyprodukować” nawet 9 milionów ton odpadów żywnościowych. To wstrząsające, prawda? Te dane, to nie tylko straty wśród gospodarstw domowych, mówię też o odpadach w czasie produkcji, z hurtowni czy samych sklepowych półek, bo przecież jedzenie najzwyczajniej na świecie się psuje. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie są sposoby na racjonalne gospodarowanie żywieniem.

Korzyści

Co z przemyślanego zarządzania jedzeniem może wynieść indywidualny konsument? Przede wszystkim może pośrednio przyczynić się do ochrony środowiska poprzez zmniejszenie ilości odpadów; dodatkowo w kontekście indywidualnym może to pozwolić odciążyć Twój budżet. Pamiętajmy też, że nienaruszoną żywność możemy oddać do Banków Żywności, które rozdysponują ją jak najlepiej potrafią.

Sposoby na resztki

PLANOWANIE

Przed zakupami warto zajrzeć do lodówki i zamrażarki, by zapobiec kupowaniu jedzenia, które już mamy. Jeśli już coś się w niej znajdzie, niech te produkty będą podstawą najbliższego posiłku. Najlepszym sposobem byłby tygodniowy jadłospis lub ogólny zarys posiłków, by przygotować listę zakupów i odpowiednio zagospodarować kupione świeże jedzenie, a przede wszystkim w całości je zużyć. Warto też uwzględnić, jak często jemy w domu, a jak często poza nim.

PRZECHOWYWANIE

Najszybciej psujące się produkty, szczególnie w lecie to warzywa, owoce i mięso. Kupując mięso na cały tydzień posiłków, warto od razu po zakupach podzielić je na porcje, podpisać worek (co w nim jest + data mrożenia) i zamrozić, to zaoszczędzi nam czas. Warzywa i owoce przechowywać osobno dla ich maksymalnej świeżości, najlepiej w lodówce. A rano owoce, które chcemy zjeść w ciągu dnia można z niej wyciągnąć. Nadmiar owoców sezonowych można umyć i zamrozić, przydadzą się w zimie. Mrozić można też warzywa i pieczywo, których na pewno nie zjemy w ciągu najbliższych kilku dni.

GOTOWANIE

Warto obserwować, ile potrafimy zjeść w ciągu np. obiadu i na tej podstawie gotować przyszłe posiłki – tak ograniczysz resztki. A jeżeli już jakieś zostaną, zjedz je na kolacje albo przyrządź kolejny posiłek. Zupa, zapiekanka, frittata, chińszczyzna czy koktajl to świetny sposób na resztki. W internecie jest mnóstwo inspiracji na takie dania.

Małe zmiany, które możesz wprowadzić w domu, przyczynią się nie tylko do zaoszczędzenia pieniędzy i czasu, ale też do rozsądnego gospodarowania pożywieniem oraz zredukowania odpadów w obrębie domu.

Twój komentarz
POKAŻ