<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=295310551269693&ev=PageView&noscript=1" />
18 Lip

Rzodkiewka - właściwości

Kolejna pojawiająca się nowalijka to mała i niepozorna rzodkiewka. Dzięki swojemu intensywnemu smakowi dodaje ostrości każdej potrawie. Najczęściej gości jako dodatek do kanapek czy sałatek, ale można wyczarować z niej coś naprawdę pysznego. Korzystajmy z niej, bo właśnie teraz jest najsmaczniejsza.

Wnętrze rzodkiewki

Rzodkiewka jest z tej samej rodziny co brukselka, kalafior i brokuł. Najpopularniejsza jest rzodkiewka czerwona, ale do wyboru mamy między innymi też białą i czarną. Jeden pęczek dostarcza 1/4 dziennej porcji antyoksydacyjnej witaminy C. Rzodkiewka może też pochwalić się konkretną zawartością potasu, tak ważnego dla zdrowia serca, pracy mięśni i równowagi wodnej.

Rzodkiewka swoją barwę zawdzięcza przeciwutleniającym antocyjanomGlukozynolana znajdująca się w rzodkiewce jest źródłem siarki, a pod wpływem mikrobioty jelitowej przekształca się do przeciwnowotworowych indoli. Kwas kawowy obecny w rzodkiewce ma zdolność do neutralizowania rodników i przeciwdziałania reakcjom utleniania. Podobnie działa kwas ferulowy. Niewiele osób wie, że liście rzodkiewki też są jadalne. Ze wszystkich części tego warzywa, to właśnie w liściach jest najwięcej składników mineralnych.

 

Rzodkiewka w kuchni

Rzodkiewka to nie tylko składnik wiosennego twarożku.

Na surowo idealnie nadaje się jako dodatek do risotto, podkręci jego smak i aromat. Koniecznie wypróbujcie też rzodkiewkę z pieca z dodatkiem oregano, bazylii i pietruszki. Dzięki pieczeniu złagodnieje i nabierze ziołowego aromatu. Z liście rzodkiewki można wyczarować zieloną zupę krem. Zdecydowanie moim faworytem jest rzodkiewka duszona w bulionie, idealny sos do białych mięs.

 

Chociaż można korzystać z niej przez cały rok, to na pewno wiosna jest najlepszym momentem, aby korzystać z rzodkiewki i cieszyć się jej smakiem.

Twój komentarz
POKAŻ