<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=295310551269693&ev=PageView&noscript=1" />
17 Maj

Woda kokosowa - naturalny izotonik?

Dostępna jest solo albo mieszana z sokami owocowymi lub przecierami. Dzięki składnikom jakie zawiera traktowana jest jako naturalny płyn nawadniający, doskonały dla osób aktywnych. Woda kokosowa stała się bardzo lubiana, a czy za jej popularnością stoi prawda?

Produkcja i skład

Woda kokosowa pozyskiwana jest z młodego zielonego kokosa. Najczęściej wybiera się te 5-7 miesięczne orzechy, starsze będą miały więcej miąższu a mniej wody (idealnie sprawdzą się jako surowiec do wytwarzania mleka kokosowego). Jest źródłem minerałów - głównie potasu, wapnia i fosforu. Dostarcza też witaminy z grupy B i witaminę C. Znajdziemy też w niej aminokwasy egzogenne: lizynę, tryptofan i fenyloalaninę. W 100 ml wody kokosowej jest około 25 kcal. Zawiera około 3-4 g węglowodanów (w tym około 1 g błonnika), 1 g białka i nikłą zawartość tłuszczów. W porównaniu do komercyjnego izotonika, woda kokosowa dostarcza trochę mniej węglowodanów, ale zdecydowanie na plus działa to, że nie zawiera żadnych dodanych cukrów czy barwników, w przeciwieństwie do większości dostępnych na rynku izotoników. Poniżej porównanie wody kokosowej i popularnego izotonika dostępnego na rynku.

Woda kokosowa (mg/100ml) - Izotonik Oshee (mg/100ml)

Węglowodany 3,7                                      5,7

Białko 0,72                                              < 0,5

Tłuszcze 0,2                                                -

Potas 250                                                   60

Magnez 19                                                 11,3

Sód 25                                                        46

Wodę kokosową można ewentualnie dosolić - to właśniesód jest tym minerałem, którego tracimy z potem najwięcej. Sód wzmaga pragnienie i redukuje ilość wydalanego moczu, co obniża ryzyko odwodnienia. Wodę kokosową można z powodzeniem stosować jako izotonik w czasie treningów o średniej intensywności i czasie trwania.

W badaniach przeprowadzonych na sportowcach porównujących wodę kokosową i komercyjne izotoniki okazało się, że sportowcom łatwiej było wypić duże ilości wody kokosowej w porównaniu do izotoników. Ponadto, woda z kokosa nie powodowała żadnych nudności czy innych dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Woda kokosowa w kosmetologii

Po zakończeniu wzrostu, bielmo kokosa dostarcza pożywienia dla tworzących się zarodków i siewek. W ten sposób woda kokosowa jest źródłem składników odżywczych wspomagających wzrost tkanek. Znalazła zastosowanie jako składnik preparatów do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Może być używana jako regeneracyjny tonik do twarzy lub odżywka na skalp stymulująca wzrost cebulek włosowych.

Może też gościć w kuchni - jako baza do koktajlów czy domowych sorbetów. Przy wyborze wody kokosowej zwróćcie uwagę na jej skład, by był jak najbardziej naturalny.

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe
POKAŻ