Sylwia Rutkowska

Co może siarka?

Któż z nas nie pamięta bajki o wawelskim smoku, którego pokonał dzielny szewczyk, podrzucając potworowi barana wypchanego siarką. Ten minerał od wieków kojarzony był z piekielnym ogniem palącym nie tylko wnętrzności. Natura wyposażyła w niego wulkaniczną lawę. Człowiek po wynalezieniu broni palnej dodał siarkę do śmiercionośnego prochu. W przyrodzie wszystko ma ciemną i jasną stronę. Już starożytni odkryli właściwości lecznicze „szatańskiego” pierwiastka. Wykorzystywany głównie w walce z chorobami skóry, dbał o urodę rzymskich i greckich piękności, zapobiegając ich starzeniu. Dzisiejsza kosmetyka również ceni siarkę, dodając ją do preparatów pielęgnujących skórę, paznokcie i włosy.

Czym jest siarka?

Jest makroelementem niezbędnym dla ludzkiego organizmu. Obecna we wszystkich komórkach stanowi ważny składnik białek ustroju. Najbardziej wartościowe są te zawierające aminokwasy siarkowe: cysteinę i metioninę. Ta ostatnia umożliwia wątrobie wykonanie czynności odtruwania, działając jak filtr oczyszczający organizm z toksyn. Znaczne ilości obu tych aminokwasów zawiera też podstawowe białko włosów – keratyna. Cysteina i metionina nie mogą być magazynowane w ustroju na zapas, a więc ich niedobór natychmiast odbija się na kondycji włosów. Dostateczna ilość obu (oznacza właściwe stężenie siarki w organizmie) korzystnie wpływa na zdrowie włosów i skóry pomagając zachować ich urodę. Siarka wchodzi też w skład licznych związków organicznych odpowiedzialnych za poszczególne funkcje naszego organizmu. Znajduje się m.in. w kwasie glutaminowym, niezbędnym dla układu nerwowego i zachowaniu równowagi tlenowej mózgu. Jest składnikiem tiaminy, nazywanej witaminą dobrego nastroju (B1), która koi nerwy i poprawia sprawność umysłową. Siarka współdziała też z witaminami kompleksu B w utrzymaniu podstawowej przemiany materii.

 

Cera bez pryszczy

Kosmetolodzy uważają siarkę za minerał leczniczy. Wykorzystują ją głównie przy zwalczaniu łojotoku skóry i trądziku młodzieńczego. Kłopoty z nimi wywołuje zbyt duża ilość tzw. sebum, specyficznej mieszaniny tłuszczy, wydzielanej w nadmiarze przez gruczoły łojowe. Gromadzi się ona na powierzchni skóry, powodując błyszczenie twarzy. Martwe komórki naskórka zatykają wtedy pory sprzyjając tworzeniu się wyprysków, zaskórników, wągrów i stanów ropnych będących siedliskiem bakterii. Wszystko to prowadzi do nawracających stanów zapalnych. Często obwinia się za nie grę hormonów w okresie dojrzewania, niesłusznie traktując problemy z cerą jako stan przejściowy. Typowe objawy łojotoku: szarość i świecenie naskórka, rozszerzone pory, zaskórniki i grudki łoju, a przy trądziku dodatkowo blizny oraz przebarwienia – nękają coraz częściej trzydziesto-, a nawet czterdziestolatki. Już w momencie pojawienia się pierwszych oznak stanu zapalnego należy stosować odpowiednie preparaty dermokosmetyczne. Dbać właściwie o cerę specjalnej troski, trudną w pielęgnacji, pozwalają kosmetyki lub całe ich serie, których głównym składnikiem jest siarka. Działa ona przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, regulując pracę gruczołów łojowych oraz zmniejszając wydzielanie sebum. Oczyszcza i zwęża pory. Pomaga opanować stan zapalny i przeciwdziała jego nawrotom. Matuje cerę, nie powoduje podrażnień, zapewnia jej właściwe pH. Kosmetyki przciwłojotokowe i przeciwtrądzikowe oprócz siarki zawierają składniki wysuszające, ściągające, kojące, wygładzające i delikatnie nawilżające. Pielęgnując tłustą, zanieczyszczoną skórę nie można się skupiać tylko na walce z zaskórnikami oraz sebum. Trzeba właściwie ją odżywiać, zmiękczać, poprawić jędrność i nawilżać.

Batalia o włosy

Łojotokowa cera oznacza często kłopoty z przetłuszczającymi się włosami i łupieżem:

  • zwykłym – kiedy na ubraniu widoczne są charakterystyczne drobne białe lub szare łuski
  • tłustym – przy którym sypiące się łuski mają barwę żółtą.

Jednocześnie występuje silny łojotok skóry głowy, któremu towarzyszy świąd. Dermatolodzy uważają, że przyczyną łupieżu tłustego może być zakażenie grzybami rozwijające się na podłożu łojotokowego zapalenia skóry. Zwalczyć łupież pomagają szampony lecznicze z preparatami przeciwgrzybicznymi, złuszczającymi i regulującymi pracę gruczołów łojowych, do których należy siarka. Często dodatkowym składnikiem kosmetyków jest climbazol, wspomagający redukcję łupieżu i zapobiegający jego ponownemu powstawaniu.

Gdzie znaleźć siarkę?

Minerał ten zawierają pokarmy białkowe, np. mięso i jego przetwory, jaja, sery, mleko, ryby. Znajduje się też w produktach zbożowych, np. kiełkach pszenicy, płatkach owsianych, otrębach pszennych, ciemnym pieczywie, a także soi i roślinach strączkowych. Dobrym źródłem siarki jest też: seler, szpinak, cykoria, papryka, pomidory, koper, kapusta, brukselka, morele, awokado i truskawki.

autor: Danuta Brylska

źródło: Archiwum "Medycyna dla Ciebie"

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Kości szybciej złożone

Czerw 25, 2014 Ciekawostki

Jak poinformowało niedawno czasopismo „New Scientist”, złamana kość, z której wnętrza zostanie wyssany szpik, znacznie szybciej się zrasta, a cały proces gojenia i odnowy uszkodzonych ...

czytaj więcej

Paliwo dla mózgu

Czerw 25, 2014 Ciekawostki

Bardzo niskie spożycie ryb morskich oraz ich przetworów może prowadzić do poważnego deficytu kwasów tłuszczowych omega-3, a tym samym sprzyjać wielu schorzeniom.

czytaj więcej
POKAŻ