Objawy
Do tych najczęściej występujących objawów zalicza się: zgagę, nudności, bóle/skurcze żołądka lub jelit, refluks, wymioty i biegunkę. Objawy te podzielono na 2 grupy: symptomy górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Stworzono również 3 grupę, tzw. objawy współistniejące.
Problem ten zauważono już w 1988 roku, kiedy to Riddoch [2] przeprowadził wtedy badania na maratończykach. Jego praca wykazała, że większość (aż 83%) z 471 maratończyków okazjonalnie lub często doświadczała dolegliwości żołądkowo-jelitowych podczas lub po zakończeniu biegu. Badania też dowiodły, że to kobiety są bardziej skłonne do wystąpienia objawów.
Zazwyczaj objawy są łagodne i nie mają wpływu na wynik sportowy. Jednak zdarza się też tak, że dolegliwości te połączone z silnym stresem przedstartowym obciążają zawodnika i krzyżują jego założone plany.
W kolejnej części pod lupę zostaną wzięte przyczyny tego zjawiska.
Literatura:
- Oliveira E.P., Burini R.C. (2011), Food-dependent, exercise-induced gastrointestinal distress, Journal of the International Society of Sports Nutrition 2011 8:12
- Riddoch C., Trinick T. (1988), Gastrointestinal disturbances in marathon runners, British Journal of Sports Medicine, Vol. 22, No. 2
Twój komentarz