- 883 206 822
Spirulina i chlorella to jadalne mikroalgi. Przepełnione są cennymi wartościami odżywczymi. Wodorosty doceniali już Aztekowie. Te glony najbardziej popularne są wśród mieszkańców Azji i Afryki, aczkolwiek obecnie zyskują coraz większe zaufanie, nie tylko wśród wegetarian, ale także wśród mięsożerców. Co dostarczają nam te mikroalgi i jakie jest ich działanie? Dzisiaj skupię się na spirulinie, a następny wpis będzie dotyczył chlorelli.
Glutation to jeden z najsilniejszych antyoksydantów w naszym ciele. Znany jest ze swojego działania przeciwutleniającego. Chroni organizm przez czynnikami rakotwórczymi, usuwa niebezpieczne substancje i odgrywa ważną rolę w czasie stresu oksydacyjnego (reaguje z reaktywnymi formami tlenu).
Czerwona kapusta głowiasta to odmiana kapusty warzywnej, która występuje jedynie w uprawie. Swój czerwonofioletowy kolor zawdzięcza obecności antocyjanów, które należą do polifenolowych związków organicznych – flawonoidów, mających działanie przeciwutleniające.
Cukinia to odmiana dyni, która powstała we Włoszech. W Polsce znana jest też jako kabaczek, ale czasami ze względu na różnice w uprawie traktuje się je jako dwa osobne gatunki.
Warzywa i owoce mające fioletowy odcień są obfite w specyficzne substancje, które poprawiają pracę serca oraz chronią układ naczyniowy. Głęboki fioletowy kolor roślin spowodowany jest obecnością w nich antocyjanów. Klasyfikuje się je jako polifenolowe organiczne związki chemiczne, należące do flawonoidów. Są to naturalne barwniki pochodzenia roślinnego. Występują w kwiatach, owocach, liściach i łodygach.
Sezon na szparagi w pełni. Nazywa się je nowalijkami, na równi z rzodkiewką, sałatą, pomidorem czy ogórkiem. I te białe i te zielone to jedne z pierwszych warzyw, które pojawiają się z początkiem wiosny (chociaż wiosna to trochę wygórowane słowa, patrząc na dzisiejszy termometr). Szparagi nie tylko świetnie prezentują się na talerzu, ale też same w sobie są bardzo wartościowe.
Chlorella jest jednokomórkową algą, zaliczaną do królestwa roślin. Podobnie jak jej „siostra” z królestwa bakterii, spirulina, przepełniona jest wartościowymi substancjami. Dzisiaj dowiesz się, co mają ze sobą wspólnego i czym się różnią.
Osteoporoza to choroba prowadząca do ubytku masy kostnej (czyli zmniejszenia gęstości tkanki kostnej) i zaburzeń jej struktury, w wyniku których kości stają się kruche oraz bardziej podatne na złamania. Osteoporoza, do póki nie pojawi się faktyczne złamanie, jest chorobą ukrytą, dlatego tak trudno ją zdiagnozować. I tutaj pojawia się światełko w tunelu: badania naukowe dowodzą, że krytyczny czas prewencji tej ...