Białko i żółtko jajka
Jajko jest produktem odzwierzęcym, który składa się z części białkowej (ok. 60%) i żółtka (30%) stanowiącego materiał zapasowy (dla zarodka, w przypadku zapłodnienia komórki jajowej). Resztę stanowi skorupa i błony pergaminowe. Białko jaja składa się w większości z wody (ok. 90%), proteiny stanowią 10%, a resztę węglowodany oraz witaminy i związki mineralne. Część białkową jaja uznaje się za wzorzec żywieniowy pod względem wartości białka i proporcji aminokwasów. Zawiera wszystkie egzogenne aminokwasy, których nasz organizm nie może wyprodukować więc dostarczyć musimy je z pożywienia. W białku jaj obecne są też inne substancje o właściwościach prozdrowotnych. Wymienia się tutaj antybakteryjny lizozym; awidynę która ma duże powinowactwo do obecnej w jajku biotyny (witamina H/B7). W części białkowej znajdziemy także bakteriostatyczną owotransferynę wiążącą żelazo.
W żółtku dominują tłuszcze. Wykazują one wysoką wartość biologiczną, z uwagi na zawartość fosfolipidów. Fosfolipidy budują błonę komórkową każdej żywej komórki. W żółtku wyróżnia się teżcholinę, której rola to transport substancji odżywczych, pozytywnie wpływa również na procesy uczenia się i pamięć. Ksantofile (należące do karotenoidów) obecne w żółtej części jajka to silne przeciwutleniacze m.in. beta-karioten, a luteinaizeaksantyna mają ogromne znaczenia w profilaktyce chorób oczu. Oczywiście, nie można zapomnieć o cholesterolu. Nie bójmy się go, ponieważ na zawartość cholesterolu we krwi człowieka w większości wpływają czynniki pozażywieniowe (geny, wiek, płeć, aktywność fizyczna, a także choroby), prawie 80% cholesterolu produkujemy sami.
W jajku przede wszystkim królują witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Antyoksydacyjna wit. AiE, które wpływają też na stan skóry i jej odpowiednie nawilżenie. O witaminie D, dowiesz się więcej tutaj. Jajko to też bogactwo składników mineralnych: selenu,żelazaicynku.
Zdrowe czy niezdrowe?
Powszechne było przekonanie, że zbyt duża ilość spożywanych jajek może prowadzić do zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi. Po wielu latach badań naukowych potwierdzono, że jajko nie jest źródłem nadmiaru tłuszcz i kalorii oraz cholesterolu. Zatem nie należy się ich obawiać! Obecnie nie ma ustalonych dziennych/tygodniowych limitów dla spożycia jajek. Osobiście, zazwyczaj jem około 6-8 jajek tygodniowo.
Twój komentarz