Sylwia Rutkowska
22 Czerw

Zdrowotne ziołowe herbaty

Tradycyjna herbata z rośliny Camellia sinensis, czy to czarna czy zielona jest szeroko rozpowszechniona. Na rynku możemy znaleźć też ziołowe herbaty, które swoimi zdrowotnymi właściwościami przyciągają wielu konsumentów. Zioła spożywane w postaci naparu mają łagodniejsze działanie w porównaniu z wyciągami z danego zioła czy skoncentrowanymi kapsułkami.

Rumianek

Ziele rumianku znane jest ze swoich uspokajających właściwości – polepsza jakość snu i koi nasze nerwy. Relaksacyjne korzyści płynące z rumianku były testowane wiele razy, chociażby wśród kobiet w czasie połogu, u których zanotowano mniej objawów złej jakości snu czy obniżenia nastroju. Rumianek stosowany zewnętrznie pomaga przyśpieszyć leczenie podrażnionej i zranionej skóry oraz zmniejsza opuchliznę, a dodatkowo działa antyseptycznie. Napar z niego, dzięki zawartości roślinnych flawonoidów ma działanie rozkurczowe, przez co może być stosowany przy wzdęciach i niestrawnościach.

Mięta

Jedno z najbardziej znanych i najchętniej stosowanych ziół. Liście suszonej mięty pieprzowej zawierają olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest mentol i to jemu mięta zawdzięcza swoje przeciwbakteryjne właściwości. Ziele mięty można stosować w problemach trawiennych: wzmagają wydzielanie żółci i soku żołądkowego, regulują perystaltykę jelit. Napar z mięty wykazuje działanie moczopędne. A jego uspokajające działanie jest dużo słabsze w porównaniu z melisą.

Melisa

Liście melisy lekarskiej wykazują działanie uspokajające, polecane są osobom w stresie i zmagającym się z bezsennością. Napar z niej wpływa na pracę układu trawiennego: melisa rozluźnia mięśnie gładkie, zmniejsza napięcie i likwiduje skurcze. Zwiększa też wydzielanie soku trawiennego i żółci, przez co może okazać się pomocny w niestrawnościach. Olejek eteryczny ma działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne – przydatny będzie w leczeniu opryszczki.

Pokrzywa

Ziołowa herbata z pokrzywy zwyczajnej dzięki swoimi leczniczym właściwościom od wieków znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej. Pokrzywa bogata jest w witaminę A, C i zawiera wiele minerałów (magez, wapń, siarkę i żelazo). Napar z liści pokrzywy zaleca stosować się w stanach zapalnych przewodu pokarmowego i na poprawę trawienia. Pokrzywa ma zdolności oczyszczające układ moczowy, można stosować ją przy stanach zapalnych nerek, pęcherza i dróg moczowych. Zioło pokrzywy wykazuje cenne właściwości krwiotwórcze, przez co może być stosowane w przypadku niedokrwistości.

W tekście wymieniłam tylko te najpopularniejsze ziołowe herbaty, ale w sklepach zielarskich znajdziemy ich całe mnóstwo. Każda z nich będzie przeznaczona na inną dolegliwość. Warto korzystać z tego, co dała nam natura. Pamiętajmy jednak, że tylko regularne stosowanie może przynieść pożądane efekty.

Twój komentarz




POKAŻ