Sylwia Rutkowska
16 Lip

Moczenie orzechów

Orzechy i nasiona zyskały już miano super żywności – zawierają dobre tłuszcze, białko i wiele cennych składników mineralnych. Przede wszystkim są zdrową alternatywą słonych przekąsek, ale mogą także stanowić dodatek do sałatek lub zup. Ale czy kiedykolwiek myślałeś o moczeniu ich przed spożyciem? Dzisiaj o tym, dlaczego warto to robić.

Co takiego mają w sobie orzechy i nasiona?

Natura „wyposażyła” orzechy i nasiona (a także rośliny strączkowe) w naturalne inhibitory enzymatyczne, które zapobiegają kiełkowaniu w nieodpowiednich warunkach. Ponadto, zawierają one kwas fitynowy utrudniający wchłanianie m.in. wapnia, magnezu, żelaza, cynku oraz goitrogeny negatywnie wpływające na funkcjonowanie tarczycy. Między innymi z tych też powodów, orzechy i nasiona są uważane za produkty, które mogą powodować uczucie ciężkości w żołądku.

Co możemy zrobić, aby pozbyć się tych substancji z naszej super żywności?

Tu z pomocą przyjdzie moczenie, dzięki któremu:

  • Usuniemy/zredukujemy ilość kwasu fitynowego, goitrogenów;
  • Zneutralizujemy inhibitory enzymatyczne;
  • Zwiększymy zawartość witamin (szczególnie z grupy B).

Istnieje wiele metod moczenia, oto kilka z nich:

  1. Moczenie w wodzie (bez dodatków);
  2. Moczenie w wodzie z dodatkiem soku z cytryny;
  3. Moczenie w wodzie z dodatkiem soli.

Ile powinno trwać moczenie?

W zależności od rodzaju produktu moczenie powinno trwać od 4 do 12 godzin. W tym czasie enzymy i wszelkie substancje antyodżywcze zostaną zneutralizowane. Następnie orzechy powinny być wysuszone np. w piekarniku w najniższej temperaturze.

 

Twój komentarz




POKAŻ