W listopadzie buraka jest pod dostatkiem. Określa się go jako sprzymierzeńca osób z anemią, wspomaga pracę serca i walczy też z drobnoustrojami. Dlaczego? Jadalna część buraka, czyli korzeń ma w sobie bogactwo cennych pierwiastków i bioaktywnych substancji, które razem dają silne działanie terapeutyczne.
Wartości odżywcze
Buraka można zaliczyć do warzyw niskokalorycznych. Zawiera też sporą ilość błonnika, dzięki któremu zachodzi regulacja pasażu jelitowego. Jest bogaty w potas, który jest istotnym minerałem dla pracy serca czy mięśni. Jest też źródłem kwasu foliowego, który jest szczególnie istotny dla osób z niedokrwistością - w 100 g zawiera go 109 µg.
Burak i składniki bioaktywne
Barwa buraka od razu powinna skojarzyć się Wam z antocyjanami. Dla przypomnienia: są one silnymi przeciwutleniaczami, walczą więc z wolnymi rodnikami i chronią komórki przed oksydacją. Antocyjany zapewniają ciągłość śródbłonka naczyń krwionośnych, zmniejszają lepkość krwi przeciwdziałając zakrzepom. Burak jest też źródłem związków azotowych, które nie tylko regulują ciśnienie krwi i poprawiają dostępność tlenu (ważne w chorobach neurodegeneracyjnych), ale są naturalnym wspomaganiem dla osób aktywnych fizycznie. Szczególnie dla sportowców aerobowych – sok z buraków zawiera azotany, a te po przekształceniu w azotyny, a następnie w tlenek azotu, poprawiają metabolizm mięśni i funkcje hemodynamiczne.
Burak w kuchni
Nie masz pomysłu na buraka? Wypróbuj jesienną sałatkę z pieczonym burakiem – przepis tutaj.
Nie zostawiaj buraka tylko na świąteczny barszcz! Jest super warzywem, które można przyrządzić na wiele sposobów i wydobyć z niego to, co najlepsze.
Twój komentarz