Cynamon
Cynamon ma bardzo charakterystyczny słodko-korzenny i lekko piekący smak. Cynamon zawiera ściągające garbniki, które wysuszają i tonizują błony śluzowe w naszym organizmie, tym samym podnosząc jego temperaturę. Warto zaznaczyć, że cynamon ma silne działanie przeciwzapalne. Oprócz tego ma on działanie antyseptyczne, grzybobójcze i przeciwwirusowe, co dodatkowo wzmacnia jego skuteczność w trakcie pierwszych objawów przeziębienia. Wspomaga też drogi oddechowe:usuwa zalegającą wydzielinę i poprawia cyrkulacje powietrza.
Kardamon
Owoce kardamonu świetnie sprawdzają się w infekcjach. Są również dobrym środkiem wykrztuśnym - poprawiają krążenie krwi w naczyniach zaopatrujących płuca (polecane są przy uciążliwym kaszlu i w zapaleniu oskrzeli). Warto przyrządzić syrop z kardamonem na bazie miodu, do którego można dodać cytrynę czy świeży tymianek. Inne użycie kardamonu to ugotowanie go w wodzie i stosowanie jako płukanka do gardła. Więcej informacji o kardamonie w moim artykule: https://wylecz.to/ziola/kardamon-wlasciwosci-zastosowanie-i-przeciwwskazania/
Imbir
Choć jest bardziej znany z leczenia dolegliwości żołądkowych, kłącze imbiru ze względu na wysoką koncentracje olejów podnosi temperaturę naszego ciała. Dodatkowo wyróżnia go silne działanie antyseptyczne i przeciwbólowe. Posiada też właściwości wykrztuśne, które poprawiają pracę układu oddechowego.
Kurkuma
Kurkuma jest znana jako bardzo silny przeciwutleniacz. Podobnie jak imbir, ma działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Ze względu na zawartość ściągających tanin, które powodują skurczanie się tkanek i pochłaniają nadmiar wody z organizmu, kurkuma podkręca naszą temperaturę ciała. Dodatkowo można używać jej do płukania gardła.
Goździki
Z uwagi na wysoką zawartość wielu flawonoidów, goździki również mogą pomóc w trakcie przeziębienia. Wykazują równieżdziałanie przeciwbólowe. Mają działanie antyseptyczne, a olejek goździkowy może być używany do inhalacji w przypadku kataru czy kaszlu.
Domowy syrop
Każdą z tych przypraw możemy użyć do zrobienia domowego syropu. Miód również ma działanie antyseptyczne i przeciwwirusowe, przez co doskonale sprawdzi się jako baza do takiego syropu. Dodatkowo możemy dołączyć do takiej mikstury kawałki wcześniej sparzonej cytryny czy zioła: tymianek, rozmaryn, mięta, szałwia (również o działaniu przeciwbakteryjnym). Każda warstwa z przypraw i cytryn powinna zostać zalana dosyć rzadkim miodem i odstawiona na kilka godzin, by soki się przejadły. Po tym czasie syrop powinien być przechowywany w lodówce.
Twój komentarz