Jarmuż i przeciwutleniacze
Jarmuż jest bogaty w sulforafan – przeciwutleniacz, któremu przypisuje się właściwości antynowotworowe. Aby zachować jak najwięcej sulforafanu w jarmużu, należy gotować go jak brokuły – na parze przez 3-4 minuty. Oprócz tego, jarmuż zawiera indolo-3-karbinol (I3C),który również jestzwiązkiem antynowotworowym.Ogranicza on wzrost i namnażanie się komórek nowotworowych oraz wspomaga naprawę DNA.
Co ciekawe, w jarmużu zidentyfikowano ponad 45 różnych flawonoidów, w tym kemferol i kwercetynę. Jarmuż jako kombinacja flawonoidów, antyoksydantów oraz substancji przeciwzapalnych chroni nasze organizmy przed stresem oksydacyjnym.
Wartość odżywcza
W kilku słowach: bogactwo witaminy A, K, C oraz magnezu, wapnia i żelaza.
Jarmuż to produkt niskokaloryczny i świetnie sprawdza się w diecie redukcyjnej. Jest bogaty w błonnik i wspomniane przeciwutleniacze, które chronią przed chorobami serca i wspomaga nasz organizm w obronie prze drobnoustrojami. Poniżej przepis na aromatyczną sałatkę z dzisiejszym głównym bohaterem.
Przepis na sałatkę z jarmużem i cytrynowo-czosnkowym sosem
- Umyty i osuszony jarmuż dzielimy na mniejsze części i przekładamy do miski
- Jarmuż posypujemy wcześniej posiekanymi i podprażonymi migdałami
- Sos przygotowujemy z 1/3 szklanki soku z cytryny, do którego dodajemy 4 łyżki oliwy z oliwek, szczyptę soli i 4 ząbki czosnku przeciśniętego przed praskę
- Sosem polewamy jarmuż, opcjonalnie można posypać całość 2 łyżkami drobno startego parmezanu
Twój komentarz