Pęczak, łamana i perłowa
Kasza jęczmienna jest produkowana z ziarna jęczmienia, którego używa się również do produkcji słodu jęczmiennego w browarnictwie. Palone ziarno jęczmienia służy do wyrobu kawy zbożowej.
Wyróżniamy trzy rodzaje kaszy jęczmiennej:
Pęczak jest całkowicie obłuskanym ziarnem jęczmienia. Stanowi on produkt bazowy do wyrobu pozostałych rodzajów. Przez pocięcie otrzymujemy kaszę łamaną, inaczej wiejską, w różnych wielkościach: drobna, średnia i gruba. Przez polerowanie, czyli wygładzenie powierzchni i nadanie jednolitego zabarwienia, kaszy łamanej otrzymuje się kasze perłową, inaczej mazurską.
Dlaczego warto jeść kaszę jęczmienną?
- Kasza jęczmienna jest bogata w foliany. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, produkcji krwinek czerwonych oraz do procesu wzrostu i rozwoju wszystkich komórek ludzkiego ustroju.
- Jest dobrym źródłem niacyny, czyli witaminy B3. Odpowiada ona za metabolizm białek, tłuszczy i węglowodanów. Jest też stosowana w terapii migren i napięciowych bólów głowy, a także wspomaga leczenie depresji.
- Zawiera selen, który jest związkiem przeciwutleniającym. Niezwykle istotny dla pracy tarczycy.
- Kasza jęczmienna to źródło cynku – mikroelementu, który wspiera czynność układu immunologicznego i miedzi, która wspomaga wchłanianie żelaza oraz uczestniczy w syntezie kolagenu.
- gnany, zaliczane do fitoestrogenów, które doskonale radzą sobie z neutralizowaniem wolnych rodników. Wpływają też na poprawę gospodarki hormonalnej.
Drogi czytelniku, najbardziej zależy mi na tym, by Twój talerz był codziennie inny, bo urozmaicona i różnorodna dieta to ta najlepsza. Bądź otwarty na nowości, nie ograniczaj się do swoich ulubionych produktów. Obecnie dzięki dostępności do szerokiej gamy wyrobów spożywczych możesz eksperymentować w kuchni i próbować innych nowych rzeczy.
Twój komentarz