Wartość odżywcza
Na pierwszy plan w awokado wysuwają się tłuszcze, ale te zdrowe – ok. 70% tłuszczu ogółem stanowiąjednonienasycone kwasy tłuszczowe (głównie kwas α-linolenowy i kwas oleinowy). Te zdrowe tłuszcze z jednej strony wspomagają kondycję układu sercowo-naczyniowego, a z drugiej poprawiają biodostępność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i innych składników obecnych w awokado. Jest to też dobre źródłowitamin z grupy B, w tym też B11 (ważnej w czasie ciąży). Posiada dobry zapas witamin antyoksydacyjnych (wit. C i E), a także niezbędnych w naszym ustroju składników mineralnych – magnezu, potasu i fosforu.
Awokado a ludzki organizm
Jak wspomniałam już wyżej, jedną z właściwości awokado jest poprawienie zdrowia układu krążenia. Ponadto, zawarte w awokadokarotenoidy (m.in. luteina), wspomagają prawidłowe funkcjonowanie komponentów ludzkiego oka. Dzięki wysokiej zawartości potasu, owoc ten wpływa też na regulację pracy serca i mięśni oraz ciśnienia tętniczego. Awokado zawiera też glutation, jeden z silniej działających przeciwutleniaczy. Chroni on układ nerwowy, wspomaga pracę układu immunologicznego, a także przeciwdziała starzeniu się. Z awokado wytłacza się również olej, który ma szczególne znaczenie kosmetyczne: zawiera skwalen (składnik lipidowego płaszcza ludzkiej skóry), bardzo dobrze nawilża skórę, działa przeciwzmarszczkowo i przeciwalergicznie, łagodzi wszelkie podrażnienia; może być również używany do pielęgnacji skóry głowy i olejowania włosów, by je wzmocnić i odżywić.
Awokado w kuchni
Z awokado możemy wyczarować słone guacamole, dodawać go do sałatek, kanapek, stosować zamiast masła/margaryny albo zrobić z niego zdrową alternatywę nutelli.
Przepis na sałatkę z awokado i mozzarellą
- Mix sałat umyć i osuszyć, podzielić na mniejsze kawałki
- Dodać pokrojone w kostkę awokado i mozzarellę
- Dodać pomidorki koktajlowe i uprażone wcześniej nasiona słonecznika
- Doprawić solą, pieprzem i skropić octem balsamicznym
Smacznego!
Twój komentarz