Kilka słów o ostropeście
Ostropest plamisty pochodzi z obszarów śródziemnomorskich, a obecnie rozprzestrzenił się na cały świat. Jest rośliną jednoroczną i tak zwanym gatunkiem introdukowanym, czyli takim, który przypadkowo pojawił się na terenach innych niż rodzime. Łatwo pomylić go z ostem – głównie z uwagi na podobne fioletowo-purpurowe kwiaty. Szczególnie cenne są jego owoce, niełupki, których wnętrze skrywa flawonoidy i fitosterole, histaminę, kwasy organiczne, witaminy, garbniki, olej z wysoką zawartoś cią kwasu linolowego oraz sylimarynę.
Sylimaryna jest substancją pochodzenia roślinnego, złożonym kompleksem, który jest tworzony przez flawonoligny i flawonoidy. Jej zawartość w nasionach ostropestu wynosi około 2-3%. Sama sylimaryna jest silnym przeciwutleniaczem. Działa żółciopędnie i rozkurczowo, stymuluje regenerację i wytwarzanie nowych komórek wątroby. Jest też skuteczna w odtruwaniu i detoksykacji organizmu. Ma właściwości hepatoochronne m.in. przed niepożądanym działaniem alkoholu, pestycydów, a nawet truciznami muchomora sromotnikowego.
Wykazano, że profilaktycznie, jak i leczniczo, ekstrakty z ostropestu pomagają przy marskości wątroby, niealkoholowym stłuszczeniu wątroby, nieżycie dróg żółciowych i kamicy żółciowej. Co ważne, są dobrze tolerowane i nie mają istotnych działań niepożądanych, nawet u kobiet ciężarnych i karmiących. A nawet u tej grupy kobiet może poprawiać trawienie i laktację. Obniża stężenie cholesterolu we krwi i hamuje tworzenie się nowych blaszek miażdżycowych, działa też przeciwzakrzepowo.
Jednakże, aby czerpać korzyści z jej właściwości musi być przyjmowana w odpowiedniej dawce (preparaty z sylimaryną: 150-200 mg/dobę lub 12-15 g ostropestu dziennie) i odpowiednio długo co najmniej miesiąc, ale najlepiej do pół roku.
Olej z nasion ostropestu
Olej z nasion ostropestu również wykazuje działanie przeciwzapalne i wpływa pozytywnie na komórki wątrobowe. Ponadto, normalizuje poziom cholesterolu i lipidogram. Poleca się go w chorobach wątroby i dróg żółciowych, zapaleniach jamy ustnej, dziąseł i gardła. Wzmacnia również system odpornościowy i uelastycznia naczynia krwionośne. Zewnętrznie może być pomocny na trudno gojące się rany, egzemy czy nadmierne rogowacenie skóry i AZS, gdyż nawilża i regeneruje komórki naskórka.
Twój komentarz