Sylwia Rutkowska
08 Sier

Woda kokosowa - naturalny izotonik?

Dostępna jest solo albo mieszana z sokami owocowymi lub przecierami. Dzięki składnikom jakie zawiera traktowana jest jako naturalny płyn nawadniający, doskonały dla osób aktywnych. Woda kokosowa stała się bardzo lubiana, a czy za jej popularnością stoi prawda?

Produkcja i skład

Woda kokosowa pozyskiwana jest z młodego zielonego kokosa. Najczęściej wybiera się te 5-7 miesięczne orzechy, starsze będą miały więcej miąższu a mniej wody (idealnie sprawdzą się jako surowiec do wytwarzania mleka kokosowego). Jest źródłem minerałów - głównie potasu, wapnia i fosforu. Dostarcza też witaminy z grupy B i witaminę C. Znajdziemy też w niej aminokwasy egzogenne: lizynę, tryptofan i fenyloalaninę. W 100 ml wody kokosowej jest około 25 kcal. Zawiera około 3-4 g węglowodanów (w tym około 1 g błonnika), 1 g białka i nikłą zawartość tłuszczów. W porównaniu do komercyjnego izotonika, woda kokosowa dostarcza trochę mniej węglowodanów, ale zdecydowanie na plus działa to, że nie zawiera żadnych dodanych cukrów czy barwników, w przeciwieństwie do większości dostępnych na rynku izotoników. Poniżej porównanie wody kokosowej i popularnego izotonika dostępnego na rynku.

Woda kokosowa (mg/100ml) - Izotonik Oshee (mg/100ml)

Węglowodany 3,7                                      5,7

Białko 0,72                                              < 0,5

Tłuszcze 0,2                                                -

Potas 250                                                   60

Magnez 19                                                 11,3

Sód 25                                                        46

Wodę kokosową można ewentualnie dosolić - to właśniesód jest tym minerałem, którego tracimy z potem najwięcej. Sód wzmaga pragnienie i redukuje ilość wydalanego moczu, co obniża ryzyko odwodnienia. Wodę kokosową można z powodzeniem stosować jako izotonik w czasie treningów o średniej intensywności i czasie trwania.

W badaniach przeprowadzonych na sportowcach porównujących wodę kokosową i komercyjne izotoniki okazało się, że sportowcom łatwiej było wypić duże ilości wody kokosowej w porównaniu do izotoników. Ponadto, woda z kokosa nie powodowała żadnych nudności czy innych dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

Woda kokosowa w kosmetologii

Po zakończeniu wzrostu, bielmo kokosa dostarcza pożywienia dla tworzących się zarodków i siewek. W ten sposób woda kokosowa jest źródłem składników odżywczych wspomagających wzrost tkanek. Znalazła zastosowanie jako składnik preparatów do pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Może być używana jako regeneracyjny tonik do twarzy lub odżywka na skalp stymulująca wzrost cebulek włosowych.

Może też gościć w kuchni - jako baza do koktajlów czy domowych sorbetów. Przy wyborze wody kokosowej zwróćcie uwagę na jej skład, by był jak najbardziej naturalny.

Twój komentarz




POKAŻ