Mikrobiota jelitowa ma zarówno bezpośredni, jak i pośredni wpływ na poziom serotoniny. Co ciekawe, serotonina wytwarzana w jelitach nie przekracza bariery krew-mózg (gdzie wpływa na nasze zdrowie psychiczne), ale za pośrednictwem mikrobioty oraz nerwu błędnego ma działanie stymulujące.
Czy ILOŚĆ serotoniny ma znaczenie i jak to wygląda w zaburzeniach czynnościowych jelit?
Serotonina uwalniana w jelitach ma wiele efektów miejscowych:
*reguluje perystaltykę jelit
*reguluje działalność wydzielniczą przewodu pokarmowego
*odczuwanie bólu czy nudności
W skrócie:
*za dużo serotoniny w jelitach = biegunka
*za mało serotoniny w jelitach = zaparcia
W przypadku IBS zwiększona wrażliwość na ból i zmienione ruchy jelita są dowodem na udział serotoniny. Odnotowano zmiany zarówno w poziomie krążącej serotoniny, jak i w poziomach SERT (transporter serotoniny), ale wciąż pozostaje wiele pytań do odpowiedzi...
Dodatkowo u osób z IBS zaobserwowano niższy poziom szczepów Lactobacillus w porównaniu do osób zdrowych. Bardzo interesujące jest to, że końcowe produkty fermentacji Lactobacillus zwiększają aktywność SERT, która jest ważna dla regulacji poziomu serotoniny w jelitach. Te wnioski są bardzo obiecujące w opracowywaniu nowych terapii dla osób z IBS, szczególnie takich które mają mniej skutków ubocznych.
Kontakt:
- 883 206 822
Sylwia Rutkowska
OPINIA PACJENTA: Dzięki p.Sylwii wreszcie żyję normalnie - razem wyleczyłyśmy moje IBS, który były spowodowane przez SIBO. Latami wędrowałam od jednego do drugiego lekarza, ale w końcu to pani Sylwia połączyła fakty, odesłała mnie do dobrego specjalisty i razem pokonałyśmy moją chorobą. Polecam!!!!
Twój komentarz