Działanie witaminy E
Jest silnym antyoksydantem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i fosfolipidów budujących błony komórkowe. Chroni ludzkie komórki przed zniszczeniem.
Wpływa na działanie układu immunologicznego zapobiegając procesom oksydacji. Pośredniczy również w przekazywania sygnałów do komórek odpornościowych.
- Wzmacnia naczynia krwionośne oraz chroni krwinki czerwone.
- Hamuje rozwój miażdżycy.
- Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, w tym m.in. ma działanie ochronne po zawale serca.
- Przeciwdziała rozwojowi nowotworów.
- Obniża ryzyko objawów neurologicznych oraz korzystnie wpływa na stan osób chorujących na Alzheimera czy Parkinsona.
- Kosmetycznie wykorzystywana witamina E łatwo przenika przez skórę zapewniając odżywienie i elastyczność. Ponadto octan tokoferolu jest trwałym filtrem przeciwsłonecznym, który chroni przed utlenianiem i degradacją lipidów naskórka.
Gdzie ją znajdziemy?
Źródłami witaminy E są warzywa i owoce, a także oleje roślinne oraz orzechy. Niezwykle ważne jest zapewnienie sobie urozmaiconej diety ze źródłami witaminy E, ponieważ nasz organizm nie potrafi jej sam syntetyzować. Możemy jedynie ją magazynować, a że jest rozpuszczalna w tłuszczach, to właśnie tkanka tłuszczowa pełni rolę jej magazynu.
Zapotrzebowanie na nią jest zależne od wieku, płci czy stanu fizjologicznego. Kobiety i mężczyźni w wieku powyżej 19 lat powinni przyjmować 15 mg na dobę.
Poniżej zawartość witaminy E w przykładowych produktach (dane wg USDA National Nutrient Database):
1/2 Awokado - 2 mg
Szpinak 150g - 3 mg
1/2 Papryka czerwona - 2,5 mg
2 szt. jajka - 2-3 mg
Tuńczyk 75g - 2 mg
Słonecznik 60g - 16 mg
Migdały 60g - 14 mg
Orzechy laskowe 60g - 7 mg
Pestki z dyni 60g - 14 mg
Antyoksydacyjne i protekcyjnie działanie witaminy E na nienasycone kwasy tłuszczowe, które są jednym z najważniejszych składników błon komórkowych, jest jedną z jej najważniejszych funkcji. Oprócz jej dobroczynnego działania na układ sercowo-naczyniowy, świetnie sprawdza się też w kosmetyce (witamina młodości).
Twój komentarz