Wnętrze rzodkiewki
Rzodkiewka jest z tej samej rodziny co brukselka, kalafior i brokuł. Najpopularniejsza jest rzodkiewka czerwona, ale do wyboru mamy między innymi też białą i czarną. Jeden pęczek dostarcza 1/4 dziennej porcji antyoksydacyjnej witaminy C. Rzodkiewka może też pochwalić się konkretną zawartością potasu, tak ważnego dla zdrowia serca, pracy mięśni i równowagi wodnej.
Rzodkiewka swoją barwę zawdzięcza przeciwutleniającym antocyjanom. Glukozynolana znajdująca się w rzodkiewce jest źródłem siarki, a pod wpływem mikrobioty jelitowej przekształca się do przeciwnowotworowych indoli. Kwas kawowy obecny w rzodkiewce ma zdolność do neutralizowania rodników i przeciwdziałania reakcjom utleniania. Podobnie działa kwas ferulowy. Niewiele osób wie, że liście rzodkiewki też są jadalne. Ze wszystkich części tego warzywa, to właśnie w liściach jest najwięcej składników mineralnych.
Rzodkiewka w kuchni
Rzodkiewka to nie tylko składnik wiosennego twarożku.
Na surowo idealnie nadaje się jako dodatek do risotto, podkręci jego smak i aromat. Koniecznie wypróbujcie też rzodkiewkę z pieca z dodatkiem oregano, bazylii i pietruszki. Dzięki pieczeniu złagodnieje i nabierze ziołowego aromatu. Z liście rzodkiewki można wyczarować zieloną zupę krem. Zdecydowanie moim faworytem jest rzodkiewka duszona w bulionie, idealny sos do białych mięs.
Chociaż można korzystać z niej przez cały rok, to na pewno wiosna jest najlepszym momentem, aby korzystać z rzodkiewki i cieszyć się jej smakiem.
Twój komentarz