Budowa
Glutation to organiczny związek chemiczny, który jest tripeptydem zbudowanym z 3 aminokwasów: kwasu glutaminowego, cysteiny i glicyny. Znajduję się we wszystkich żywych organizmach: ludziach, zwierzętach, roślinach a nawet bakteriach. Dzięki swojej nietypowej budowie zdolny jest do odrywania (jak i przyłączania) wolnych elektronów oraz do redukcji nadtlenków. Głównym miejscem syntezy glutationu jest wątroba, skąd z krwią przenoszony jest do innych tkanek. Jego kluczowi odbiorcy to nerki, mózg, czerwone i białek krwinki, płuca, serce, jelita i intensywnie pracujące mięśnie. Najcenniejsza dla nas jest jego zredukowana forma. Zazwyczaj ludzki organizm zawiera 90% glutationu w formie zredukowanej (GSH) i 10% w formie utlenionej. W czasie stanu zapalnego forma utleniona przeważa nad zredukowaną, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka wystąpienia danej choroby. Wraz z wiekiem obniża się aktywność enzymów wychwytujących glutation, a skutkiem tego jest jego zmniejszone stężenie w tkankach i komórkach.
Działanie
W głównej mierze, glutation reaguje z reaktywnymi formami tlenu i chroni ludzkie białka przed degradacją. Neutralizuje on wolne rodniki, umożliwia usuwanie związków azotowych, toksyn i metabolitów wielu leków. Zajmuje się także detoksykacją pestycydów. Czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem limfocytów T, zapewnia sprawność komórkom NK (z ang. natural killers), które są pierwszą linią obrony przed drobnoustrojami. Broni nasz organizm przed czynnikami onkogennymi. Bierze również udział w procesach naprawy uszkodzonych komórek. Pełni też wiele innych funkcji niezwiązanych z obroną antyoksydacyjną: wpływa na produkcję i aktywność wielu enzymów, bierze udział w metabolizmie prostaglandyn i transportuje aminokwasy.
Glutation w diecie
Jednym z czynników szczególnie wpływającym na stężenie tego antyoksydantu jest dieta. Świeże owoce, warzywa oraz mięsa są bogate w ten związek. Warto pamiętać, że zawartość glutationu w danym produkcie zależna jest od sposobu przygotowania czy konserwowania, np. mrożonki mają podobne stężenie glutationu jak żywność świeża. Glutation znajdziemy wawokado, brokułach, szparagach i szpinaku. Zawierają go też orzechy włoskie, cebula oraz czosnek.
Chociaż obecność tego przeciwutleniacza w pożywieniu jest dosyć mała, to spożywanie tych produktów niezaprzeczalnie wiążę się z podwyższeniem jego stężenia w osoczu krwi i różnych tkankach. Udokumentowano, że dieta bogata w glutation reguluje oczyszczanie metaboliczne. Zmniejsza też wchłanianie obecnych w pokarmie nadtlenków lipidowych.
Twój komentarz