Sylwia Rutkowska
04 Maj

Glony dla zdrowia: chlorella

Chlorella jest jednokomórkową algą, zaliczaną do królestwa roślin. Podobnie jak jej „siostra” z królestwa bakterii, spirulina, przepełniona jest wartościowymi substancjami. Dzisiaj dowiesz się, co mają ze sobą wspólnego i czym się różnią.

Charakterystyka

Najczęściej występującym gatunkiem jest Chlorella vulgaris. Można spotkać ją w wodnym środowisku, i słodkim i słonym, a także wilgotnym np. w ziemi. Chlorella, jak sama nazwa wskazuje, jest skarbnicą chlorofilu, czyli zielonego barwnika [1]. Popularna jest w Azji, szczególnie w Japonii. Do komercyjnej produkcji wykorzystuje się również gatunek Chlorella pyrenoidosa, w warunkach laboratoryjnych można manipulować jego ostatecznym składem.

Wartość odżywcza

Dzięki obecności chlorofilu, który jest niezbędny do procesu fotosyntezy, chlorella potrafi unieszkodliwiać toksyczne substancje, wspomaga tworzenie się symbiotycznej flory jelitowej, a z uwagi na swoje przeciwutleniające właściwości pomaga w walce z wolnymi rodnikami. Ta mikroalga również zawiera komplet niezbędnych aminokwasów, a zawartość białka sięga około 60% [2]. Jest też dobrym źródłem witamin z grupy B. A z cennych składników mineralnych ma w sobie: wapń, magnez, cynk i żelazo (oczywiście niehemowe, o niższej biodostępności, ale jest go 10 razy więcej niż w wątróbce). Chlorella może pochwalić się też obecnością innych czynnych związków, takich jak karotenoidy oraz substancję budujące kwasy nukleinowe.

Terapeutyczny potencjał

Chlorella działa immunostymulująco (zwiększa aktywność komórek NK i produkcję interferonu), dzięki temu obce patogeny są szybciej eliminowane [3]. Działa antyoksydacyjnie, potrafi też usuwać z organizmu metale ciężkie i inne toksyny [1]. Pomaga w funkcjonowaniu układu trawiennego m.in. dzięki poprawie mikroflory jelitowej oraz stymulacji perystaltyki. Według badaczy regularne przyjmowanie chlorelli może pozytywnie wpływać na ekspresje genów odpowiadających za wrażliwość komórek na insulinę oraz regulację gospodarki lipidowej [4].

Suplementację chlorellą wykorzystano m.in. do leczenia wrzodziejącego zapalenia jelita czy nadciśnienia [5]. Po odpowiednio długim czasie przyjmowania jej, zaobserwowano obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, a także zanotowano szybszą regenerację tkanek i gojenie się ran. Z uwagi na wysoką zawartość witamin z grupy B chlorella wspomaga pracę mózgu i odbudowę komórek nerwowych. A obecność nukleozydów i nukleotydów promuje produkcję DNA i RNA, opóźniając procesy starzenia się [5].

Chlorella to kolejny przykład super żywności, czyli produktu zawierającego wiele wartościowych substancji. Dzięki jej wszechstronnym „umiejętnościom” potrafi wspomagać naturalną równowagę organizmu, ale także wzmacniać i uzdrawiać go.

Przypisy:

  1. Mason R., Chlorella and Spirulina – green supplements for balancing the body,Alternative and Complementary Therapies, 2001
  2. Wierzbicka I., Chlorella – panaceum na wszystkie choroby?,Food Forum 2(12), 2016
  3. Hastings C.W., Barnes D.J., Daley C.A, Patent US6368617B1, 2001 [online]: https://www.google.com/patents/US6368617
  4. Mizoguchi T., Takehara I., Masuzawa T., Nutrigenomic studies of effects Chlorella on subjects with high-risk factors for lifestyle-relates disease,Journal of Medicinal. Food 11 (3), 2008
  5. Merchant R., Andre C., A review of recent clinical trials of the nutritional supplement chlorella pyrenoidosa in the tretment of fibromyalgia, hypertension, and ulcerative colitis,Alternative Therapies vol. 7 no. 3, 2001

Twój komentarz




POKAŻ