Co granat ma w środku?
Owoc granatowca pojawia się w okresie jesiennym i ma charakterystyczną twardą skórkę. A w środku znajdziemy wiele soczystych nasion i słodki lepiący sok z nich. Owoce granatu w prawie 80% składają się z wody. W 100 g produktu znajdziemy236 mg potasu, 10 mg witaminy C, 38 µg kwasu foliowego i 16 µg witaminy K.
Przeciwutleniające substancje
Granat zawiera dużą ilość antyutleniaczy, najwięcej z nich stanowią roślinne barwniki (flawonoidy) odpowiedzialne za kolor jego nasion – antocyjany. Mają one silnie działanie antyutleniające (walczą z wolnymi rodnikami, które powodują uszkodzenia komórek). Antocyjany regulują też poziom cholesterolu i zmniejszają krzepliwość krwi. Warto pamiętać, że wysokie spożycie żywności bogatej w flawonoidy związane jest z niższym stężeniem zapalnych markerów we krwi. Antocyjanom przypisuje się też właściwości poprawiające wrażliwość tkanek na insulinę.
Owoce granatu można też spożywać w celu usprawnienia pracy mózgu i funkcji wzroku. Granat bogaty jest w polifenole, m.in. kwas ealgowy. Związek ten ma zdolności do zapobiegania i spowalniania rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych, jak i również działanie przeciwzapalne (likwiduje wolne rodniki i inaktywuje kancerogeny). Kwas ealgowy wpływa ochronnie na DNA i ekspresję genów, potrafi też wiązać prokancerogenne metale. Inny aktywny związek w granacie to kwas punikowy, który silnie hamuje syntezę prostaglandyn (hormonów biorących udział w inicjacji stanu zapalanego), dzięki czemu przyczynia się do wzmocnienia antyzapalnych właściwości tego owocu.
Inne zastosowanie
Sam owoc i olej z niego ma właściwości nawilżające i regenerujące. Potrafi też stymulować syntezę kolagenu. A dzięki obecności witaminy C i E ma duże znaczenie przy odnowie i wzmocnieniu skóry właściwej. Sok z granatu doskonale sprawdzi się u mężczyzn, ponieważ przeciwdziała impotencji. Ponadto, korzystnie działa na zdrowie prostaty. Szczególnie przydatny będzie w czasie kuracji antyrakowej, wspiera terapię obniżając poziom antygenów gruczołu krokowego.
Przepis: sałatka z granatem i fetą
Składniki:
- mix sałat,
- 1 granat,
- 1/2 opakowania sera feta,
- garść pomidorków koktajlowych,
- 1 mała cebula dymka,
- 1 papryczka chilli,
- Sos: 4 łyżki oliwy z oliwek, 2 łyżeczki miodu, pozostały sok z granatu lub 2 łyżki soku z cytryny, pieprz, sól.
Ziarenka granatu należy wyłuskać. Cebulę pokroić w kostkę, pomidorki koktajlowe przekroić na pół, a papryczkę drobno posiekać. Mix sałat opłukać i dokładnie osuszyć. Ser feta pokroić w kostkę. Wszystkie składniki połączyć ze sobą i polać sosem. Można dodać cząstki pomarańczy i posypać garścią orzechów ziemnych. Prosto, szybko i smacznie!
Sok z granatowca należy uważnie wybierać: tylko stuprocentowy bezpośredni sok będzie miał wszystkie powyższe właściwości. Według naukowców to właśnie on znacznie przewyższa ilością przeciwutleniaczy zawartych w soku z żurawin czy nawet w zielonej herbacie.
Twój komentarz