Wartości odżywcze
Niskokaloryczna? Tak. Bogata w błonnik? Tak. Ale przede wszystkim fasolka szparagowa to dobre źródło beta-karotenu, który chroni komórki przed wolnymi rodnikami, korzystnie wpływa na nasz wzrok i wzmacnia układ immunologiczny. Może też pochwalić się obecnością kwasu foliowego potrzebnego dla pracy układu krwiotwórczego, komórek nerwowych i niezbędnego dla kobiet ciężarnych. Dzięki mieszance beta-karotenu, flawonolu kwercetyny i chlorofilu fasolka doskonale unicestwia karcynogeny.
Fasolka szparagowa jest nieoceniona przy leczeniu dny moczanowej. Działa moczopędnie i przyspiesza usuwanie kwasu moczowego.
Fasolka w kuchni
Najświeższa będzie fasolka, która jest twarda i sprężysta (trzask przy łamaniu to dobry znak). Powinna też być gładka w dotyku i bez przebarwień. Świeżą sezonową fasolkę najlepiej gotować na parze (około 5-7 minut), doprawić solą i pieprzem, a podawać ze źródłem tłuszczu, tak by przyswoić zawarte w niej witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, E i K). Dla smakoszy kurek, warto wypróbować ich połączenie z fasolką w sałatce z dressingiem z octu balsamicznego i oleju z dyni.
Koniecznie korzystajcie z fasolki w sezonie, teraz jest najbardziej wartościowa. W razie potrzeby nadmiar zbiorów można zamrozić - nawet do 90% wartości odżywczych zostanie zachowane. Pamiętajcie, żeby nie jeść jej na surowo ze względu na obecność fazyny. To substancja o trujących właściwościach, którą neutralizuje wysoka temperatura.
Twój komentarz