Dobroczynne substancje
W szczególności borówka jest skarbnicą antyoksydantów: antocyjanów (czyli roślinnych barwników należących do flawonoidów) oraz witamin (A, C i E). Obie te substancje zwalczają wolne rodniki, chroniąc komórki i DNA przed uszkodzeniami, opóźniając procesy starzenia i przeciwdziałając nowotworom.
Zawiera również fitoestrogeny przeciwdziałające chorobom serca i obniżające poziom cholesterolu we krwi.
Ponadto, borówka która jest spokrewniona z żurawiną, ma wiele podobnych do niej substancji czynnych. Naukowcy podejrzewają, że może ona posiadać substancje o właściwościach antyadhezyjnych (czyli takich, które nie pozwalają przyczepić się bakteriom do ścian tu: pęcherza moczowego), właśnie takie same jak żurawina, co może mieć zastosowanie przy częstszych infekcjach dróg moczowych.
Dodatkowo, nasz tytułowy owoc wykorzystuje się jako wspomaganie przy chorobach oczu. Borówka chroni je, niweluje efekt zmęczonych oczu jak i przeciwdziała ich zaczerwienieniu.
Ważna informacja – wysoka temperatura niszczy właściwości prozdrowotne borówki, dlatego zachęcam Was do spożywania jej na surowo – w koktajlach czy jako dodatek do porannej owsianki!
Twój komentarz