?Sen ma największy wpływ na rytm dobowy. Zostaliśmy tak stworzeni, by działać zgodnie z słońcem: wstawać o wschodzie słońca, a chodzić spać o zachodzie. Kiedy śpimy wszystkie nasze organy się wyciszają, regenerują i odprężają. Gdy się budzimy, razem z nami rozpoczynają pracę.
?Nasz układ trawienny również działa w takim samym wzorze jak organizm - od wschodu do zachodu słońca.
Jeśli w rytmie dobowym będą jakieś zakłócenia (praca nocna, bezsenność, częste wybudzanie w nocy) to cały harmonogram zostaje zaburzony i mogą pojawić się zakłócenia oraz napięcia w funkcjonowaniu organizmu. Przypomnę, że odpowiednia jakość i ilość snu zwiększa aktywność układu przywspółczulnego zmniejszającego stres.
Przywspółczulny układ nerwowy odpowiada za tryb „odpoczynek i trawienie”. Sprawia, że nasze ciało się rozluźnia, relaksuje i prawidłowo trawi pokarm. Jego przeciwieństwem jest współczulny układ nerwowy (tryb „ucieczka i walka”).
W IBS optymalny sen jest jednym z narzędzi do zmniejszenia poziomu stresu - będzie podstawą do tego, jak nasze ciało sobie z nim radzi. W końcu stres jest jednym z najczęstszych czynników wywołującym objawy trawienne.
?Teraz przyznajcie się, ile godzin zazwyczaj śpicie?
Kontakt:
- 883 206 822
Sylwia Rutkowska
OPINIA PACJENTA: Wizyta u Pani Sylwii to był strzał w 10! Ma dużą wiedzę teoretyczną i praktyczną, bardzo pracowita i zawsze pomocna. Dzięki niej cała rodzina zmieniła nawyki żywieniowe :-)
Twój komentarz