Bardzo łatwo stać się obsesyjnym na punkcie tego, co jemy (szczególnie jeśli celem jest wyeliminowanie uciążliwych objawów trawiennych). Wielokrotnie w gabinecie byłam świadkiem sytuacji: „Przecież ja jem zdrowo, a nadal mam wzdęcia/zaparcia/bóle brzucha itd”. Nawet jeśli styl odżywiania się zmienił, ale pozostał ten sam poziom stresu czy słaba regeneracja (sen) trudno oczekiwać, że jelita zaczną się regulować.
Jeśli pomimo zmiany diety nadal masz problem z jelitami, sprawdź co jeszcze możesz zmienić:
⏰SEN to jeden z kluczowych elementów regeneracji organizmu. Tak samo jak my, mikroby w jelicie grubym też mają swój rytm dnia - zaburzenia snu negatywnie wpływają na nie nawet po kilku dniach.
⁉️STRES jest zwykle skojarzony z bardziej aktywnym działaniem układu współczulnego (walka i ucieczka). Trawienie jest ostatnim punktem na liście „to do” naszego organizmu, dlatego ciągły przewlekły stres będzie bezpośrednio związany z mniej efektywnym trawieniem pożywienia. By zminimalizować stres poszukaj coś dla Ciebie, co Cię uspokaja - może joga, mindfulness, czas spędzony na łonie natury?
??♀️AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA - badania pokazują, że poza dietą na różnorodność mikrobioty jelitowej wpływa też regularna umiarkowana aktywność fizyczna (która oprócz tego poprawia ogólne zdrowie, zmniejsza ciśnienie krwi i redukuje stres). Kluczem jest regularność, a rodzaj aktywności wybierz na podstawie tego, co sprawia Ci radość?
Kontakt:
- 883 206 822
Sylwia Rutkowska
OPINIA PACJENTA: Do Pani Sylwii wybrałem się, żeby ujarzmić mój IBS. Pani Sylwia ma dużą wiedzą, już po pierwszej wizycie wiedziałem, że będzie dobrze. Dzięki jej diecie odzyskałem dawny komfort życia. Bardzo dziękuję :)
Twój komentarz