Sylwia Rutkowska
14 Wrze

SIBO a STRES

Podsumujmy sobie wszystko jeszcze raz:

?Oś podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA axis, oś stresu) to układ hormonalny, który m.in. reguluje reakcje organizmu na stres. Dysfunkcja tego układu (np. w wyniku depresji) i dodatkowo występujący przewlekły stres może przyczynić się do rozwoju SIBO. JAK?

?Przewlekły stres zmniejsza produkcje kwasu żołądkowego
Kwas żołądkowy to jeden z mechanizmów obronnych przed wystąpieniem rozrostu w jelicie cienkim. Przewlekłe występujący stres obniża zdolność organizmu do wytwarzania kwasu żołądkowego, a co za tym idzie wzrasta ryzyko przejścia bez przeszkód bakterii przez żołądek dalej do jelita cienkiego.

?Stres upośledza perystaltykę i działanie MMC
Migrujący kompleks motoryczny (MMC) jest kolejnym, po kwasie żołądkowym, naturalnym mechanizmem zapobiegającym rozrostowi bakteryjnemu. Stres, strach, lęki tłumi motorykę przewodu pokarmowego upośledzając trawienie pokarmu. Pracę MMC hamuje neuropeptyd uwalniający kortykotropinę (CRF, kortykoliberyna) wydzielana przez oś podwzgórze-przysadka-nadnercza.

?Stres zmniejsza odporność błony śluzowej jelit
Wydzielnicza sIgA to to immunoglobulina, która pomaga w utrzymaniu funkcji immunologicznej błon śluzowych, w tym przewodu pokarmowego. Stres zmniejsza produkcje sIgA, której niedobór może zwiększać ryzyko przerostu bakteryjnego.

PODSUMOWUJĄC, o leczeniu SIBO nie ma mowy bez odpowiedniego działania, które zmniejsza występujący stres spowodowany wieloma różnymi czynnikami (nadmierna aktywność fizyczna, brak snu, stresujący tryb życia/praca, brak snu itd…)

 

dietetyk nysa

dietetyk dzierżoniów

Twój komentarz




POKAŻ