Sylwia Rutkowska
20 Wrze

Zdrowotne promienie – witamina D

Tuż po okresie wakacyjnym warto zadbać o poziom witaminy D. Dzisiaj przedstawię Wam, dlaczego jest taka ważna i jak uchronić się od jej niedoborów.

Według badań epidemiologicznych ok. 90% społeczeństwa naszego kraju ma niedobory witaminy D. Wynika to przede wszystkim z przyczyn niezależnych od nas, a dokładnie mowa o położeniu geograficznym.

Słoneczna synteza

Witamina D, a dokładnie 25(OH)D3, wytwarzana jest w skórze pod wpływem słońca. Promienie ultrafioletowe, przenikając przez skórę przekształcają obecną w naskórku pochodną cholesterolu 7-dehydrocholesterol w prewitaminę D. Natomiast ona w ciągu kilku godzin jest zamieniana w witaminę D3.

Co zrobić, by synteza była skuteczna? Na początek trochę faktów:

  • Produkcja zależna jest od stopnia nasłonecznienia, szerokości geograficznej, pory dnia i roku, eksponowanej części ciała, karnacji skóry, tkanki tłuszczowej czy nawet stopnia zanieczyszczenia powietrza
  • Najintensywniejsza synteza witaminy D3 zachodzi w południe, wtedy stosunek UVB do UVA jest największy

Wystarczy 15-20 minut na słońcu pomiędzy godz. 10:00 a 15:00 - to pokryje zapotrzebowanie w 90%. Jest jeszcze jedne warunek – na działanie promieni słonecznych musimy wystawić około 20% powierzchni naszego ciała (czyli np. ręce i nogi), które nie jest zabezpieczone filtrami UV.

 

Witamina D w pożywieniu

Inne źródła tej witaminy to  przede wszystkim ryby, żółtka jaj czy wątróbka. Witaminą D są wzbogacane też margaryny, a niewielkie ilości znajdziemy też w mleku czy serach.

 

Rola w organizmie

Od kilku lat podkreśla się holistyczny wpływ witaminy D na nasz organizm. Oprócz jej znanego działania na układ kostny oraz gospodarkę wapniowo-fosforanową, podkreśla się jej wkład w regulację odpowiedzi immunologicznej ustroju, działanie przeciwnowotworoweprzeciwimmunizacyjne.

 

Skutki niedoboru

Niedobory witaminy D obejmują przede wszystkim zaburzenia w gospodarce wapniowo-fosforowej (co prowadzi m.in. do demineralizacji kości, osteomalacji, krzywicy u dzieci), zwiększoną skłonność do infekcji czy podwyższone ryzyko wystąpienia chorób na tle autoagresji. Niedobory witaminy D mogą mieć też poważne konsekwencje w trakcie ciąży (cukrzyca ciężarnych, rzucawka, krótszy czas trwania ciąży, obniżona masa kostna noworodka, krzywica czy noworodkowa hipokalcemia).

 

Suplementacja

Według tegorocznych zaleceń profilaktycznie, aby utrzymać prawidłowe stężenie 25(OH)D3, które było sprawdzane w miesiącach letnich, zaleca się przyjmowanie 800 – 2000 IU w sezonie jesienno-zimowym (październik – kwiecień).

Twój komentarz




POKAŻ