Sylwia Rutkowska
26 Czerw

Maliny - właściwości

Szczęście spotkało tych, którzy mają ogródki i mogli rozkoszować się pierwszymi zbiorami. Maliny to kolejne owoce silnie związane z latem. Z ich bogatym kolorem, słodkim soczystym smakiem i antyoksydacyjną mocą są najczęściej jadanymi owocami.

Szklanka malin to 60 kcal

Maliny są niskokaloryczne i dostarczają sporą ilość błonnika. Inne cenne składniki w nich zawarte to potas i witamina C.

Co jeszcze zawierają maliny? Zeaksantynę, która zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej. Elagotaniny i kwas elagowy o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, przeciwnowotworowych, antymutagennych, który wykazuje także aktywność przeciwzapalną wspomagając ochronę przed wolnymi rodnikami i pracę układu odpornościowego. Antocyjany, które działają ochronnie na naczynia krwionośne i zapobiegają gromadzeniu się płytek krwi, a także regulują ciśnienie krwi. Polifenole redukujące stres oksydacyjny i wspomagające pracę mózgu.

 

Ekstrakt z owoców maliny o wysokiej zawartości związków polifenolowych, antocyjanów i elagotanin jest używamy w badaniach in vivo jako lek przeciwreumatyczny. Maliny można też wykorzystywać kosmetycznie. Olejek z nasion malin jest stosowany jako naturalny filtr UV. Bogaty jest w kwasy nienasycone, witaminy A i E oraz kwas elagowy o właściwościach przeciwbakteryjnych. Olejek można stosować w pielęgnacji skóry alergicznej, a także w przypadku ran. Wpływa też na syntezę kolagenu i elastyny - zwiększa elastyczność skóry i redukcje zmarszczki.

 

Maliny w kuchni

Najlepiej maliny jeść na surowo - jako dodatek do owsianki czy wytrawnych sałatek. Świetnie sprawdzi się jako mus do jogurtowych deserów, a najlepiej dodać inne jagody i zmiksować wszystko razem na odżywcze smoothie. Smacznego!

Twój komentarz




POKAŻ