Sylwia Rutkowska
16 Maj

NIEDOKRWISTOŚĆ

Niedokrwistość to stan, gdy stężenie hemoglobiny jest poniżej dolnej granicy, dla kobiet w wieku rozrodczym norma to 12-14 g/dl, u mężczyzn 14–16 g/dl.
 

Żelazo jest niezbędne do wytwarzania czerwonych krwinek, bo stanowi kluczowy składnik hemoglobiny❣️ Hemoglobina jest białkiem wiążącym tlen i odpowiada za jego transport do każdej komórki naszego ciała.

Objawy (bladość powłok skórnych, powysiłkowa, ale także spoczynkowa duszność i kołatanie serca, omdlenia, osłabienie, zaburzenia koncentracji, senność, zaburzenia snu) zależą od szybkości i stopnia narastania niedokrwistości, oczywiście też od stanu zdrowia, wieku i chorób towarzyszących.

‼️Co ważne, powoli zwiększająca się niedokrwistość pozwala organizmowi wytworzyć mechanizmy adaptacyjne do zmniejszonego zaopatrzenia tkanek w tlen! Bardzo często, dopóki nie wykonamy kontrolnej morfologii, nie mamy pojęcia o anemii!

3 główne przyczyny niedokrwistości:
🌱niedokrwistość z powodu utraty krwi
🌱niedokrwistość wynikająca ze skrócenia czasu życia erytrocytów (np. defekty wrodzone)
🌱niedokrwistość z powodu zaburzeń produkcji erytrocytów m.in. niedoborowa (z niedoboru żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego)

Przy rozpoznanej niedokrwistości (szczególnie tej powtarzającej się), oprócz odpowiedniej diety i suplementacji, znalezienie przyczyny jest podstawą skutecznego leczenia‼️

O diecie i suplementacji dodatkowej przeczytasz na kolejnych zdjęciach🙂
Jeśli masz jakieś pytania o niedokrwistość, to śmiało napisz je w komentarzu✍️

Twój komentarz




POKAŻ